Kup do 15:00 - wyślemy dziś - jutro u Ciebie.

0,00 zł

Jaka woda najlepsza do kawy i herbaty?

2022-06-08
Jaka woda najlepsza do kawy i herbaty?

   

Jakość wody w przygotowaniu kawy jak i również herbaty ma ogromne znaczenie. Gdyby przeanalizować skład napoju, jakim jest kawa, okazuje się że w ponad 90% składa się ona z wody. Ziarna w napoju stanowią do 1,5% jego objętości.

Należy zwrócić uwagę również na to, że woda ma ograniczone możliwości rozpuszczania substancji. Dlatego jeżeli substancji rozpuszczonych w wodzie będzie za dużo, kawa nie uwolni odpowiedniej ilości składników, abyśmy mogli cieszyć się jej idealnym smakiem. Z kolei jeśli substancji rozpuszczonych w wodzie będzie za mało, to wtedy kawa może uwolnić zbyt dużo substancji, które spowodują, że będzie ona nieprzyjemna w smaku.

Ilość substancji rozpuszczonych w wodzie z ang. TDS (total dissolved solids) określa się je w miligramach na litr (mg/l)
Według stowarzyszenia Speciality coffee association of america(SCAA) idealna woda dla zaparzania kawy to taka, która ma  tych substancji dokładnie 150 mg/L, jednak dopuszcza się widełki 75 - 250 mg/L 

Na smak kawy wpływa także odpowiednie ph wody, czyli wskaźnik jej kwasowości, lub zasadowości Wg. SCAA najlepiej gdyby woda miała ph 7,0 jednak dopuszczają oni zakres od 6,5-7,5 ph.

Woda na kawę nie lubi też chloru, ani jego pochodnych. Idealna powinna mieć 0 mg/l i tutaj stowarzyszenie nie idzie na żadne ustępstwa, ponieważ inne wskazanie jest wg. specjalistów niedopuszczalne.

No tak. Ale co wtedy kiedy do dyspozycji mamy tylko kranówkę, która słynie z tego, że jest twarda i chlorowana?

Tutaj z pomocą przyjść mogą filtry wody.

Poniżej podajemy 2 najbardziej popularne metody filtracji wody, w zależności od metody zaparzania kawy, do wyboru mamy kilka opcji filtrowania wody.

Powszechnie stosowane ekspresy automatyczne używają filtrów wody, które posiadają mieszankę żywicy i węgla. Dzięki nim woda jest optymalnie przefiltrowana. Wymieniamy je co około 2 miesiące. Jakie filtry do ekspresu wybrać? ← kliknij żeby sprawdzić jaki filtr do ekspresu wybrać

W przypadku w którym chcemy skorzystać z którejś z alternatywnych metod parzenia kawy, czyli na przykład z dripa, aero, czy french pressu, lub gdy po prostu pijemy zwykłą zalewajkę, możemy skorzystać z dzbanków z filtrem. Aktualnie na rynku dostępnych są dziesiątki różnych modeli dzbanków, jednak w każdym zasada działania jest identyczna. Ważne aby wkład filtrujący zawierał żywicę jonowymienną i węgiel aktywny. Filtry takie wymieniamy co około 1 miesiąc.

Zarówno stosowanie filtrów w ekspresach jak i dzbankowych pozwoli nam cieszyć się idealnymi parametrami wody, dzięki którym nasza kawa zawsze będzie smakować najlepiej jak tylko może.

pixelpixelpixelpixelpixel