Kup do 15:00 - wyślemy dziś - jutro u Ciebie.

0,00 zł

Jaki filtr wybrać do ekspresu do kawy?

2022-06-09
Jaki filtr wybrać do ekspresu do kawy?

Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia, bez filiżanki pobudzającej i pysznej kawy. Jedną z bardziej wygodnych i bardzo popularnych metod parzenia kawy jest używanie ekspresu ciśnieniowego. Producenci ekspresów stale tworzą nowe, udoskonalone modele, które mają coraz to większe możliwości i nowsze funkcje, dzięki którym kawa ma smakować jeszcze lepiej, a przygotowanie jej ma być jeszcze prostsze.

Kupujemy znane, lub te mniej popularne mieszanki kaw. Niekiedy wydając na nie krocie.

Musimy  pamiętać jednak o tym, że nawet najbardziej zaawansowany technologicznie ekspres  i nawet najbardziej wymyślna i droga mieszanka ziaren nie zapewnią nam pysznego napoju bez odpowiedniej wody. ← kliknij jeśli chcesz wiedzieć, jaka woda jest najlepsza do parzenia kawy.

Właściwa woda nie tylko wpływa na smak przygotowanych przez nas napojów, ale także może wydłużyć żywotność urządzenia i również ma wpływ na jego energooszczędność, przez co realnie zmniejszy rachunki za elektryczność w naszym gospodarstwie domowym.

Aby jakość wody była optymalna do przygotowania  kawy należy ją odpowiednio przefiltrować i tutaj z pomocą przychodzą nam filtry wody. Te mają odpowiednio dobraną mieszankę filtrującą.

Filtry wody do ekspresów zbudowane są z plastiku wolnego Bisfenolu A i innych toksycznych substancji. Wewnątrz plastikowej obudowy znajduje się mieszanka filtrująca. W skład mieszanki filtrującej wchodzą 2 składniki i to one odpowiadają za filtrowanie.

Śmierdzący chlor i szkodliwe metale ciężkie.

Pierwszy z nich to węgiel aktywny.

Najbardziej zauważalną zmianą po przefiltrowaniu wody węglem i jest brak zapachu i smaku chloru, co wpływa znacząco na jakość przygotowywanych napojów. Węgiel aktywny odpowiedzialny jest za usuwanie z wody zanieczyszczeń takich jak np. metale ciężkie m.in. ołów, rtęć, aluminium, nikiel i miedź. Spożycie metali ciężkich w stężeniach występujących w wodzie wodociągowej nie będzie skutkowało natychmiastowymi objawami, jednak długotrwałe spożywanie takiej wody może uszkodzić nasze nerki czy wątrobę. Podwyższa również ryzyko powstania zmian nowotworowych i nadciśnienia. Oprócz metali ciężkich wkład węglowy usuwa z wody drobinki piasku czy rdzy.

Nic tak skutecznie nie niszczy sprzętów gospodarstwa domowego, jak kamień kotłowy.

Drugim składnikiem filtrów wody do ekspresów do kawy, jest żywica jonowymienna. Odpowiedzialna ona jest za “zmiękczanie wody”. Jej działanie polega na przyciąganiu (wyłapywaniu z wody) jonów wapnia i magnezu i zastępowanie ich jonami sodu. To właśnie cząsteczki wapnia i magnezu odpowiedzialne są za powstawanie kamienia w naszych ekspresach, czajnikach i żelazkach. Czyli wszędzie tam, gdzie twarda woda ulega podgrzaniu.

Kamień osadza się na wewnętrznych elementach ekspresu np. na grzałce, co w rezultacie niszczy je. Zakamieniona grzałka dłużej podgrzewa wodę do niezbędnej do zaparzenia kawy temperatury, przez co wpływa negatywnie na zużycie prądu, ponieważ musi być dłużej włączona. A to oznacza, że rachunek za prąd będzie wyższy. Podsumowując stosowanie filtrów do wody nie tylko wpływa pozytywnie na smak kawy, ale również na nasze zdrowie i stan portfela.

Jaki filtr wybrać? I dlaczego zamiennik?

Producenci popularnych marek ekspresów mają swoje filtry. Nie jest jednak tak, że to Oni je produkują. Robią to dla nich firmy (fabryki) zewnętrzne, wyspecjalizowane w produkcji filtrów. Niemniej każda marka posiada swój “oryginalny filtr”. Niektórzy producenci ekspresów mają tych filtrów kilka rodzajów, w zależności od modelu ekspresu. 

Nie jest żadną tajemnicą, że zakup takiego “oryginalnego” filtr nie należy do wydatków najmniejszych, dlatego warto rozejrzeć się za dobrym zamiennikiem, który niekiedy jest nawet 3x tańszy od oryginału.

Działanie tych wszystkich filtrów jest dokładnie takie samo. Woda zasysana jest do filtra, przez pompkę w ekspresie. W filtrze woda przeciska się przez złoże węgla i żywicy, wtedy też jest oczyszczona i pozbawiona jonów odpowiedzialnych za powstawanie kamienia.

Następnie woda taka wykorzystywana jest do przygotowania kawy.

Zamienniki filtrów oryginalnych, produkowane są przez fabryki specjalizujące się w produkcji filtrów, niejednokrotnie są produkowane dokładnie w tych samych fabrykach i z tych samych komponentów, z których produkowane są filtry oryginalne. Technologia wykonania zamienników, jest często taka sama, jak w przypadku filtrów oryginalnych. Jedyna różnica często polega na wyglądzie zewnętrznym filtra, lub wyglądzie opakowania, jednak filtry działają tak samo, jak w przypadku tych z narysowanym logo producenta ekspresu. Są tańsze, dlatego że nie mają narzuconej wysokiej marży producentów ekspresów.

Jakie więc zamienniki wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta.

Najlepiej takie, które od wielu lat zbierają pozytywne opinie tysięcy użytkowników i takie które dodatkowo są sterylizowane promieniami uv, aby mieć pewność, że w środku nie rozwijają się bakterie. Oraz takie, które nie posiadają jonów srebra, które w połączeniu z chlorem znajdującym się w wodzie mogę tworzyć szkodliwe związki chlorku srebra.

 

Wszystkie te cechy łączą w sobie filtry do ekspresów marki SELTINO. Są to zamienniki najwyższej jakości, które w zależności od modelu pasują do wszystkich wiodących marek ekspresów dostępnych na Polskim rynku, takich jak:

  • Jura
  • Bosch
  • Siemens
  • Saeco
  • Philips
  • Delonghi
  • Krups
pixelpixelpixelpixelpixel